S4MUR4J's WEB

Plné hry ke stažení zdarma!!!! Nejnovější hry !!! Cracky, češtiny, cd-keys, trailery, recenze, screenshoty a více!!! Nejlepší a nejnovější filmy ke stažení.avi, filmy do mobilu.3gp!!! a mnoho dalšího ☺

Záhada jezera Loch ness

Tak plave tam něco???

Záhada jezera Loch Ness

Lochnesská nestvůra (také Lochnesská příšera, zkráceně Lochneska nebo Nessie) je záhadný živočich, který se údajně vyskytuje ve skotském jezeře Loch Ness. Podle hlášení pozorovatelů by měl být živočich 15 - 20 m dlouhý asi s třímetrovým krkem a výrůstkem v podobě rohu na hlavě. Někteří pozorovatelé uvádějí také dlouhé tmavé chlupy (žíně) na částech těla. O jeho výskytu se vedou dlouhodobé spory, stejně jako o přesném druhovém zařazení. Jisté však je, že jde o jeden z nejčastěji zkoumaných druhů záhadných tvorů. Pověsti o životě Lochnesky a jiných vodních živočichů v tomto highlandském jezeře jsou známy již několik staletí. Vůbec nejstarší dochovaná zmínka pochází ze 7. století z díla o sv. Kolumbovi. Ten měl v roce 565 zachránit jednoho z Piktů, který byl napaden příšerou - a to kdesi u řeky Ness, tedy nikoli u jezera. Velkou vlnu zájmu o Lochnesku rozpoutal v roce 1871 článek D. Mackenzieho a od 80. let 19. století po 30. léta 20. století byly hlášeny stovky pozorování jezerního živočicha. Patrně nejtěsnější kontakt s živočichem byl ohlášen v roce 1933, když manželé projíždějící autem po pobřeží jezera museli zastavit, protože přes cestu se plazilo tmavé, tlusté tělo a nakonec zmizelo ve vodě. I v dalších letech 20. století byla Lochneska několikrát nafilmována a fotografována, ale žádný získaný dokument není natolik přesvědčivý, aby ho bylo možno uznat za bezesporný důkaz existence živočicha. Od 60. let 20 století byla podniknuta řada pokusů o zachycení stopy živočicha různými fyzikálními přístroji. Pomocí sonaru bylo důkladně prohledáváno celé pobřeží jezerního dna. Na břehy jezera byly umístěny filmové kamery s nočním viděním, které byly automaticky spouštěny pohybem v zorném poli objektivu. V roce 1968 na Nessie vyzkoušelo elektronické oddělení Birminghamské univerzity nový zvukový lokátor. Zde jsou slova vedoucího expedice:
,, Zvláštní zájem zasluhuje film natočený 22.srpna v 16.30h. Zvukový radar
pročesával jezero jako obvykle a synchroní kamera byla nastavena tak, aby každý snímek odpovídal jednomu zvukovému impulsu. Už na druhém snímku je vidět, jak se nějaký velký předmět zvedá ode dna…jeho délka byla asi 20-30 m.“ Dále uvádí, že se přědmět pohyboval rychlostí 3,3 m za sekundu, a dodává, že
takovou rychlost v jezeře může vyvinout jen živý tvor. Do zkoumaného pole se dostalo ne jedno, ale hned několik živých tvorů různé velikosti.
Japonská expedice prohledávala vody jezera za pomoci miniponorky. Patrně největší akcí byl prakticky dvouletý monitoring jezera týmem televize BBC, pořádaný v letech 2002 - 3. Žádný z těchto přístrojů však nepřinesl jasný důkaz existence Lochnesky. Patrně nejčastěji uváděná teorie, která předpokládá, že živočich skutečně existuje, tvrdí, že jde o přežívající druh nějakého druhohorního ještěra, patrně plesiosaura. Výskyt těchto druhohorních plazů byl prý potvrzen i ve sladkovodním prostředí a bylo by teoreticky možné, že v izolovaném skotském jezeře by mohli přežívat dodnes. Jezero je poměrně velké a hluboké (délka 38 km, šířka 3 km, hloubka až 230 m), je spojeno i s dalšími menšími jezery a nelze proto se stoprocentní jistotou vyloučit, že by i tak velký živočich mohl dlouhodobě unikat pokusům o ulovení. Vzhledem ke zmíněnému masovému nasazení špičkové techniky s negativním výsledkem je to však velmi nepravděpodobné. Řada dalších vysvětlení vychází spíše z chyb pozorovatelů a uvádí jako možný zdroj pozorovaných jevů například hejna ryb nebo koberce vodních řas na hladině. Mohlo by se prý také jednat o tuleně, kteří se nějakým způsobem dostali do jezerních vod. Jiné vysvětlení říká, že by mohlo jít o potopený strom, který se díky rozkladným procesům náhle vynoří na hladinu. S další teorií přišel italský geolog Luigi Piccardi, který tvrdí, že za podivnými úkazy připisovanými nestvůře je seizmická činost. Jezero totiž leží na dodnes velmi činném geologickém zlomu Great Glen. Tato teorie by však vysvětlovala jen případy náhlého vzedmutí hladiny a podivné zvuky. Na stranu zastánců příšery se v tomto případě postavil i britský geolog Roger Musson, který poukazuje na rozdílné časové údaje seizmické činosti zlomu a hlášenými pozorováními. Zajímavé jsou na celém případu ještě dvě věci. Zaprvé: v roce 1990 vypsal bookmaker William Hill odměnu 250 000 pro toho, kdo podá přesvědčivý důkaz o existenci lochnesské příšery. Peníze jsou jak známo (společně s ženami a válkou) největším hnacím motorem pokroku, přesto zůstává dodnes odměna nevyplacena. A za druhé: z oficiálního latinského názvu pro Nessie, který zní od roku 1975 nessitera rhombopteryx a který vymyslel Sir Peter Scott, se dá přeskládáním písmen složit věta Monster Hoax by Sir Peter S (Monstrum zfalšované Sirem Peterem S). I když samotný sir Peter S v tom zřejmě zas tak vážně namočený není, nebylo by divu, kdyby na té větičce nebylo trochu pravdy. A malý závěr ode mě co podle toho článku soudím ? Proč by tam být nemohla že by přes 200 let lidé kecali to stejný náký divný ale zase už mohla dofunět a někde pod vodou natahnou bačkory žejo. Všechno je možny.

Žádné komentáře
 
Thanks for Views :) © Copyright 2011 All right reserved!